Наше школе – Супер школе

УЧЕНИЧКА РАЗМЕНА “Горче Петров“ Прилеп у Шапцу од 11. априла до 17. априла 2022.

16. 04. 2022 Дан шести – финална ИЗЛОЖБА

Шести дан нашег пројекта RYCO Superschools Western Balkans Exchange Schemeпре подне уживали смо у радионици о квилинговању, правили паное са нашим фотографијама и поклањали једни другима честитке. У Канцеларији за младе града Шапца свечано отварање изложбе наших радова протекло је у пријатној атмосфери. Изложба је била посећена. Добили смо похвале за уложен труд. Поделили смо једни другима захвалнице за учешће у пројекту и размени.

Видео прилог ТВ Пинка

15. 04. 2022. Дан пети

Пети дан нашег пројекта RYCO Superschools Western Balkans Exchange Scheme прошао је радно, постављали смо изложбене радове у Канцеларији за младе града Шапца. Велику подршку пружила нам је директорка ове канцеларије, Мирјана Јањић. Били смо активни и ангажовани у школи, имали смо радионицу о мултикултури, а упознали смо и вршњачког едукатора, Бојану Ђурић, матуранта ове школе. На крају дана имали смо свечану вечеру и дружење

14. 04. 2022 Дан четврти

Четврти дан нашег пројекта RYCO Superschools Western Balkans Exchange Scheme прошао је у дружењу са ђацима других образовних профила наше школе, а који су чланови Ученичке компаније и секције “Уради сам“.  Били смо активни у занимљивој и инспиративној радионици о стереотипима и предрасудама у модној индустрији, са Маријом Пантелић, психологом.

Посетили смо спомен – комплекс Текериш и Мишар заједно са проф. историје Душицом Ђуричић. Одушевила нас је прича о забрањеној љубави између Павла и Ђуле – Ашиков гроб. На крају уживали смо на излету у комплексу манастира Каона.

13. 04. 2022 Дан трећи

Трећи дан нашег пројекта RYCO Superschools Western Balkans Exchange Scheme обележен је пријемом код градоначелника у Дуњића кући. Разговор је протекао у пријатној атмосфери.

Посетили смо и Народни музеј и Музеј шабачких Јевреја. Кроз поставке нас је провео Бранко Станковић, кустос музеја.

У школској радионици били смо вредни и ангажовани, а затим смо имали занимљиву презентацију и дискусију, тема –  органски памук.

Прилог о посети почиње на 1:49

12. 04. 2022 Дан други

Други дан нашег пројекта RYCO Superschools Western Balkans Exchange Scheme прошао је радно.

У школској радионици били смо вредни и ангажовани, осмишљавали смо наше радове за предстојећу изложбу. Имали смо и занимљиву радионицу: “Поздрављање у различитим културама“. Други део дана уживали смо у обиласку и едукативном разгледању прве вароши Србије. Кроз град нас је водила Тамара Пејић, водич Туристичке организације града Шапца.

11. 04. 2022. Дан први

Поводом међународног пројекта RYCO Superschools Western Balkans Exchange Scheme наша школа је 11.априла 2022. угостила ђаке из средње школе „Горче Петров” из Прилепа, Северне Македоније.

Тим поводом организовали смо у школској библиотеци концерт добродошлице за наше драге пријатеље из Прилепа. Уживали смо у музици и дружењу. Прославили смо и један 17. рођендан.

Ово је други део ученичке размене. Ђаци из Прилепа биће наши гости седам дана.

16. априла организујемо свечану изложбу пројектних радова на тему одрживе моде у Канцеларији за младе града Шапца.

Ми наше заједничко путовање започето у марту у Прилепу, данас настављамо даље. Верујемо да на овај начин стварамо бољи свет за све нас.

Прилог о посети почиње на 10:00

УЧЕНИЧКА РАЗМЕНА Прилип од 21 – 27. 03. 2022

Наша школа започела је 21. марта међународни пројекат Superschools Western Balkans Schools Exchange Scheme. Били смо гости средње хемијско-технолошке школе „Горче Петров” у Прилепу, Северна Македонија, у периоду од 21. марта до 27. марта.

12 ђака наше школе, образовни профил модни кројач, друга и трећа година, учествовали су у овој размени. Бавили смо се одрживом модом – редизајнирање старих одевних предмета и употреба текстилног отпада. Заједно смо осмишљавали а затим и креирали моделе.

Имали смо прилику да посетимо историјске и културне знаменитости града Прилепа и околине: Маркове куле, Марков манастир (манастир архангела Михаила), Галерију икона, Цркву Благовештења (најстарију цркву у граду), Музеј, етнографску поставку, Парк револуције, али и стару чаршију са својим знаменитостима.

Током размене присуствовали смо и уживо укључењу модне креаторке Ирине Тошеве из Скопља, која је одржала занимљиво и инспиративно предавање о појму одрживе моде и њеном искуству и раду. Језичких баријера није било. Пуни ентузијазма, окупљени око заједничког циља, нисмо имали проблема да се споразумемо. Уживали смо у радионицама и дискусијама о стереотипима и предрасудама, идентитету, мултикултури.

Од 11. априла ми смо у улози домаћина и једва чекамо поновни сусрет и дружење са новим пријатељима.

3 одговора на „Наше школе – Супер школе“

1. Одлично, овакве размене треба да буде традиција. Размену ученика и професора треба уприличити и са другим школа у земљи и шире, али и из других образовних профила. Тако школа постаје познатија и популарнија па ће и привући и заинтересовати нове ученике.

2. Оваква дружења су одличан начин упознавања различитих култура, обичаја, људи… ширења видика у сваком погледу.
    Поздрављам пројекат и подржавам све будуће!